13η και τυχερή για τον ΟΦΑ σπουδαία νίκη κόντρα σε Ψηλορείτη

Με πειστικό τρόπο κατέκτησε ο ΟΦΑ την πρώτη του νίκη μέσα στον αγωνιστικό χώρο στο πρωτάθλημα (2η αν συνυπολογίζουμε το τρίποντο στα χαρτία κόντρα στην Αλφά), επικρατώντας με το καθαρό 3-1 του Ψηλορείτη και ανασαίνοντας βαθμολογικά καθώς πλέον ισοβαθμούν στην προτελευταία θέση με την Επισκοπή 2010 την οποία υποδέχονται σε τρεις εβδομάδες.

Η ομάδα μας πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη της φετινή εμφάνιση συνδυάζοντάς την με το αποτέλεσμα και πλέον μπορεί να ελπίζει βάσιμα στην παραμονή. Όπως όλα δείχνουν οι άλλες δύο ομάδες που θα παλέψουν εκτός απροόπτου μαζί με τους κόκκινους για την αποφυγή της 13ης θέσης που οδηγεί στην Β’ ΕΠΣΡ τη νέα χρονιά είναι τα Λιβάδια και η Επισκοπή 2010.

Φυσικά δεν μπορούν να αισθάνονται άνετοι και ο Ψηλορείτης με το Σπήλι λόγω της μικρής διαφοράς που έχουν, ενώ η προσεχής αντίπαλος μας την ερχόμενη Κυριακή (στις 11.00) ΕΑΠ με τους βαθμούς που συγκεντρώνει αυτή τη στιγμή πολύ δύσκολα θα κινδυνεύσει.

Οι παίκτες του Μιχάλης Τριχάκη, ο οποίος πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στον πάγκο του ΟΦΑ, μπήκαν από την αρχή αποφασισμένοι και συγκεντρωμένοι για να πάρουν την νίκη και απείλησαν στο 19′ και στο 26′ με τα σουτ του Τσόλα και του Κολυβάκη αντίστοιχα να τα μπλοκάρει ο Βεζύρης. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως ο Μάνσε μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή και πάσαρε στον επερχόμενο Τσόλα ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από πολύ κοντά να ανοίξει το σκορ.

Στο 36′ ο Γερωνυμάκης πλάσαρε μόλις άουτ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Σκουλούδης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά το πλασέ του εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ του Ψηλορείτη στη μεγαλύτερη ευκαιρία των κόκκινων να πετύχουν το 2-0. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Γερωνυμάκης επιχείρησε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ από τα 35 μέτρα με την μπάλα να αιφνιδιάζει τον Βεζύρη ο οποίος είδε απλά την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Μάνσε σε δύο περιπτώσεις στο 40′ και στο 45’+ δεν βρήκε στόχο με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τον ΟΦΑ να προηγείται 2-0.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και στο 54′ έφτασε κοντά στο 3-0 όταν μετά από γύρισμα του Τσόλα δεν πρόλαβαν ο Σκουλούδης και ο Κολυβάκης να σκοράρουν με προβολή, με τους αμυντικούς να διώχνουν. Στο 58′ μετά από γρήγορη αντεπίθεση και συρτή σέντρα του Μανουσάκη ο Κολυβάκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 67′ ο Γερωνυμάκης αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη αφήνοντας τον ΟΦΑ με δέκα παίκτες αλλά η ομάδα μας έφτασε κοντά στο τέταρτο γκολ στο 72′ μετά από κόρνερ του Τσόλα με τον Βεζύρη να διώχνει με γροθιές και την μπάλα να στρώνεται στον Μάνσε ο οποίος με δυνατό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια με τους φιλοξενούμενους απλώς να μειώνουν στο σκορ στις καθυστερήσεις με τον Καλυβιανάκη για το τελικό 3-1 με τον Αποστολάκη να πραγματοποιεί ορισμένες πολύ εντυπωσιακές επεμβάσεις στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης όταν πίεζε ο Ψηλορείτης. Την ερχόμενη Κυριακή 12/1 στις 11.00 η ομάδα μας θα κοντραριστεί με την ΕΑΠ στο γήπεδο Ατσιποπούλου με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα και γιατί όχι την νίκη.

ΟΦ Αρμένων (Μιχάλης Τριχάκης): Αποστολάκης, Γεωργιουδάκης, Βογιατζάκης (87′ λ.τ. Νιολάκης), Κοσμίδης, Ν. Κολυβάκης, Πενθερουδάκης, Τσόλας, Γερωνυμάκης, Σκουλούδης, Μάνσε (80′ λ.τ. Ανυφαντάκης), Μανουσάκης (69′ Κριτσιώτης).

Ψηλορείτης (Μιχάλης Διαμαντάκης): Βεζύρης, Λοσεουρασβίλι, Μπουζάκης (46′ Γ. Σημαντήρας), Μοσχονάς (85′ Βρέντζος), Μιχελιδάκης, Κρασονικολάκης, Μανωλιτσάκης, Κουρνιανός (69′ Ν. Διαμαντάκης), Καραγιώργης (80′ Καπετανάκης), Καλυβιανάκης, Μαγάκης.