Ισόπαλη η ομάδα μας (1-1) στα Ανώγεια με τον Αετό

Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε η ομάδα μας στα Ανώγεια με τον Αετό στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ρεθύμνου σε παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα.

Έτσι η ομάδα μας έχει την ευκαιρία να τελειώσει την πρόκριση στον επαναληπτικό στους Αρμένους, το ερχόμενο Σάββατο (16.30). Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας, αφού μόλις στο 3’ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Καλλέργη, με τον αμυντικό του Αετού να αποβάλλεται σωστά με κόκκινη κάρτα. Ο Σήφης Σηφακάκης ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα, πετυχαίνοντας το πρώτο επίσημο γκολ της ομάδας μας για την φετινή αγωνιστική σεζόν.

????????????????????????????????????

Η ομάδα μας δεν εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα, με τον Αετό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 0-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης και στα πρώτα 5’’ ήρθε με απρόσμενο και ιδιαίτερα σπάνιο τρόπο η ισοφάριση για τους Ανωγειανούς. Ο Νικομανόλης Νύκταρης είχε την έμπνευση με την σέντρα να εξαπολύσει ένα εκπληκτικό βολέ, βλέποντας εκτός θέσης τον Δανδάλη, ο οποίος επηρεάστηκε και από τον ήλιο, με την μπάλα να περνά από πάνω του και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του. Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν ισορροπημένο, με την ομάδα μας να χάνει 4 τεράστιες ευκαιρίες στο τελευταίο 20λεπτό για να πάρει τη νίκη. Η ομάδα μας είχε δύο δοκάρια στο παιχνίδι, ενώ δύο εκπληκτικές επεμβάσεις έκανε στο φινάλε του ματς ο πορτιέρο του Αετού, Καπετανάκης, σε ισάριθμα σουτ του Αποστολάκη.

Φάσεις και γκολ

3’ ο Ντιμιτρόφ εκτελεί φάουλ, ο Καπετανάκης με υπερένταση και την βοήθεια του δοκαριού του θα διώξει, ο Α. Βογιατζάκης θα κερδίσει την κεφαλιά αλλά πριν η μπάλα περάσει την γραμμή θα διώξει με το χέρι ο Καλλέργης. Ο κ. Σταυρουλάκης δίνει άμεσα την εσχάτη των ποινών και αποβάλλει τον αμυντικό του Αετού.

5’ την εκτέλεση του πέναλτι αναλαμβάνει ο Σηφακάκης, ευστοχώντας από τα 11 βήματα, για το 0-1.

17’ καλή εκτέλεση φάουλ του Ν. Νύκταρη, ο Δανδάλης θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

18’ κόρνερ του Ν. Νύκταρη, ο Μπαμπουλάκης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

28’ ο Κρασονικολάκης θα βρεθεί μέσα στην μεγάλη περιοχή, θα αποφύγει ένα αντίπαλο, αλλά το σουτ του θα μπλοκάρει ο Καπετανάκης.

45’ φάουλ του Ν. Νύκταρη, η κεφαλιά του Μπαμπουλάκη θα φύγει άουτ.

46’ ο Ν. Νύκταρης με σουτ από το κέντρο θα αιφνιδιάσει τον Δανδάλη, ο οποίος είχε και κόντρα τον ήλιο και θα δει την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του, για το 1-1.

56’ καλό σουτ του Πλερωνάκη, εντυπωσιακά θα διώξει ο Δανδάλης.

58’ ο Γ.Ε. Σταυρουλάκης χαρίστηκε στον Χαραλαμπάκη βγάζοντας του κίτρινη αντί κόκκινη και ενώ ανέκοψε με φάουλ τον Τσόλα, ο οποίος ήταν τετ α τετ με τον Καπετανάκη.

68’ καλή εκτέλεση φάουλ του Ν. Νύκταρη, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ.

69’ ο Πλερωνάκης θα βρεθεί σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του θα φύγει ελάχιστα άουτ.

73’ ο Αποστολάκης τροφοδότησε τον Σηφακάκη, το σουτ του οποίου από τα όρια της μεγάλης περιοχής θα σταματήσει στο δεξί δοκάρι του Καπετανάκη.

79’ βολέ του Δανδάλη, ο Σηφακάκης με κεφαλιά θα τροφοδοτήσει τον Αποστολάκη, το πλασέ του οποίου θα διώξει με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ ο Καπετανάκης.

87’ κόρνερ του Γασπαράκη, ο Σηφακάκης ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής θα πιάσει την κεφαλιά άουτ.

92’ ο Γασπαράκης θα βγάλει σε θέση τετ α τετ τον Αποστολάκη, το πλασέ του οποίου θα διώξει εντυπωσιακά ο Καπετανάκης.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 46’ Ν. Νύκταρης – 5’ πεν. Σηφακάκης.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 18’ Μπαμπουλάκης – 3’ Ντιμιτρόφ, 73’ Σηφακάκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γ.Ε. Σταυρουλάκης, Κοκμοτός, Λιοδάκης.

ΑΕΤΟΣ ΑΝΩΓΕΙΩΝ (Τάκης Μέμμος): Καπετανάκης, Παπουτσάκης, Γκιώνης, Χαραλαμπάκης, Καλλέργης, Μπορμπουδάκης, Ν. Νύκταρης, Ε. Νύκταρης (84’ Παπαδομιχελάκης), Ε. Δραμουντάνης, Μ. Σπαχής, Πλερωνάκης (80’ Δ. Ξυλούρης).

ΟΦ ΑΡΜΕΝΩΝ (Φίλιππος Μουρτζανός): Δανδάλης, Παπαδάκης, Πετρογιαννάκης, Α. Βογιατζάκης, Κολυβάκης, Κρασονικολάκης, Τριχάκης (64’ Κ. Κλειδής), Τσόλας (80’ Γασπαράκης), Αποστολάκης, Ντιμιτρόφ (90’ Καραγιώργης), Σηφακάκης.