Έπεσε με πανηγυρικό τρόπο… η αυλαία του «1ου Rethymno Football Academies Tournament»!

Με πανηγυρικό τρόπο έπεσε η αυλαία του «1ου Rethymno Football Academies Tournament» το απόγευμα της Δευτέρας στο γήπεδο των Αρμένων με τους Τελικούς σε όλες τις Ηλικιακές κατηγορίες. Από επιτυχία στέφθηκε η διοργάνωση των σωματείων Ρεθυμνιακός ΑΟ & ΟΦ Αρμένων, με συνδιοργανώτρια την Περιφέρεια Κρήτης και την υποστήριξη του Δήμου Ρεθύμνου και της ΕΠΣ Ρεθύμνου.

Ο Έσπερος Θεσσαλονίκης αναδείχθηκε νικητής στην Ηλικιακή Κατηγορία Κ16 κερδίζοντας με 6-0 την Αναγέννηση Ιεράπετρας στον μεγάλο τελικό. Στο Κ14 νικητής αναδείχθηκε ο Φοίνικας επικρατώντας με 2-1 την Ε.Α.Π., ενώ στο Κ12 νικητής ήταν ο Πανακρωτηριακός και στο Κ10 ο ΑΟΝ Αστέρας Ρεθύμνου (1) κερδίζοντας 1-0 στον Θησέα. Στο Κ16 την 3η θέση κατέκτησε ο ΑΟΝ Αστέρας Ρεθύμνου (1) επικρατώντας με 3-1 του ΑΟ Άρη, στο Κ14 ο ΑΟΝ Αστέρας Ρεθύμνου (1) επιβλήθηκε με 2-1 του ΑΟΝ Αστέρα Ρ. (2), στο Κ12 3ος αναδείχθηκε ο ΑΟΝ Αστέρας Ρεθύμνου (1) κερδίζοντας με 9-0 του Ρεθυμνιακού ΑΟ (1) και στο Κ10 ο Έσπερος Τερψιθέας επιβλήθηκε με  5-3 επί του Πανακρωτηριακού.

Συνολικά διεξήχθησαν 88 παιχνίδια το τριήμερο στα δημοτικά γήπεδα Αρμένων, Ρεθύμνου, Μισιρίων, Ατσιποπούλου και Γερανίου. Συμμετείχαν συνολικά περισσότεροι από 800 ποδοσφαιριστές 8-15 ετών από 15 σωματεία με 44 τμήματα.

Μετά το πέρας του αγωνιστικού σκέλους η τελετή λήξης ήταν φαντασμαγορική και διαδραστική με τα παιδιά να συμμετέχουν ενεργά στην όλη διαδικασία και ανανεώνοντας το ραντεβού τους για την επόμενη χρονιά, αποδεσμεύοντας από ένα μπαλόνι που αναγραφόταν το όνομα κάθε σωματείου. Απονεμήθηκαν τίτλοι στους τρεις πρώτους νικητές κάθε κατηγορίας, αλλά και αναμνηστικά μετάλλια σε όλους τους συμμετέχοντες, όπως και αναμνηστικά έπαθλα σε όλες τις ομάδες.

Το παρόν στην τελετή λήξης έδωσαν ο Αντιδήμαρχος Ρεθύμνου σε θέματα Αθλητισμού κ. Νίκος Προβιάς, ο πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου Αρμένων κ. Γιώργος Κολυβάκης, ο πρόεδρος του Πολιτιστικού συλλόγου Αρμένων κ. Γιάννης Κολυβάκης, ενώ την ΕΠΣ Ρεθύμνου εκπροσώπησαν ο Γενικός Γραμματέας κ. Γιώργος Δασκαλομαρκάκης και το μέλος της Ένωσης κ. Δημήτρης Κουργιαντάκης.