Λύγισε στην Τούμπα ο Πλατανιάς

Την ήττα με 1-0 στην Τούμπα γνώρισε ο Πλατανιάς, ο οποίος στάθηκε καλά στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει κάτι

Πλατανιάς, πολύ καλά στημένος στο γήπεδο, πολύ προσεκτικός στα αμυντικά του καθήκοντα, όμως φαινόταν “άτολμος” όταν έπρεπε να κάνει φάση μπροστά από την εστία του Χακόμπο. Πλην της κεφαλιάς του Φαΐσκα, που έκανε κεφαλιά που έφυγε άουτ και οι “ερυθρόλευκοι” δεν φόβισαν τον ΠΑΟΚ, με το 0-0 του πρώτου μέρους να είναι απόλυτα δίκαιο. Πλατανιάς (Μαρίνος Ουζουνίδης): Γιωργαλλίδης, Ζουμπουλάκης, Φαίσκα, Φερναντές, Ράφαελ, Τετέ, Αγκιλέρα, Μόρα, Γουνδουλάκης, Τόρες, Ναζλίδης
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Στέφενς να βάζει στο παιχνίδι τον άνθρωπο που “λύτρωσε” τον ΠΑΟΚ στο ευρωπαϊκό του παιχνίδι. Ο Σαλπιγγίδης έμεινε στα αποδυτήρια και ο Ζβόνιμιρ Βούκιτς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και λίγο αργότερα δικαίωσε τον Ολλανδό τεχνικό. Με ένα εξαιρετικό τέρμα, άνοιξε το σκορ και έκανε λίγο πιο απλά τα πράγματα για τον “δικέφαλο του Βορρά”.

Τα λεπτά κύλησαν, ο ΠΑΟΚ, θα μπορούσε να πετύχει και ένα δεύτερο σε κάποιες φάσεις που έκανε, όμως αυτό δεν ήρθε. Ο Πλατανιάς απείλησε μόνο μια φορά με ένα φάουλ του Ναζλίδη που βρήκε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Χακόμπο και από εκεί και πέρα συμβιβάστηκε με το 1-0, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

ΠΑΟΚ:(Χουμπ Στέφενς) Χακόμπο Λϊνο, Κίτσιουτ, Κατσουράνης, Μιγκέλ, Τζιόλης, Λάζαρ, Λούκας, Στόχ, Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης

Σέντρα στο παιχνίδι

10΄Χωρίς κάτι το αξιόλογο μέχρι στιγμής στο παιχνίδι

31΄ Σουτ του Ναζλίδη μπλόκαρε ο Χακόμπο.

37΄ Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, το σουτ όμως του Στοχ πέρασε άουτ

45΄Ημίχρονο στο παιχνίδι

O Βούκιτς είναι η πρώτη αλλαγή του ΠΑΟΚ. Πέρασε στη θέση του Σαλπιγγίδη.

46΄ Σέντρα στην επανάληψη

58΄ Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Βούκιτς ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Βούκιτς, πετυχαίνει ένα εξαιρετικό γκολ, τσιμπώντας τη μπάλα πάνω από τον Φαΐσκα και με σουτ στην κίνηση ανοίγει το σκορ για τον ΠΑΟΚ.

68′ Ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Ναζλίδης μόνος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα φεύγει άουτ.

73΄Ο Αθανασιάδης δίνει τη θέση του στον Νέτσιντ.

Τέλος αγώνα.

πηγη:atlheticradio

Προηγούμενο άρθροΤα αποτελέσματα ολόκληρης της Α αγωνιστικής της Α κατηγορίας ΕΠΣΡ
Επόμενο άρθροΤζάμπα ισοπαλία για τον Εργοτέλη!